E-MAIL: biuro@netkomp.com.pl

INFOLINIA: 801 005 095

 

Praca zdalna – plusy i minusy działalności zdalnej

 

Temat pracy coraz częściej poruszany jest w kontekście koronawirusa. Warto jednak zwrócić uwagę, iż wiele osób realizuje pracę zdalną na przestrzeni wielu lat. Czy jednak praca zdalna jest czymś, co pasuje do nas? Zapraszamy do zapoznania się z publikacją dotyczącą pracy zdalnej. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości, dotyczące tego typu pracy.

 

Praca zdalna – czym jest w istocie?

 

Praca zdalna to termin, który nawiązuje do wykonywania swoich obowiązków zawodowych w miejscu zamieszkania. Zdarza się jednak tak, że praca zdalna realizowana jest przez konkretnych ludzi także poza miejscem zamieszkania, przykładowo w trakcie podróży biznesowych. Bardzo dobrym przykładem są dziennikarze sportowi a także skauci, którzy swoją pracę realizują przykładowo także podczas wydarzeń sportowych, na których muszą się pojawić, aby obserwować wszelkie wydarzenia.

 

Realizując pracę przez Internet, praca zdalna może odbywać się w dowolnym miejscu. W praktyce chodzi o to, aby realizować zakres swoich obowiązków w sposób uczciwy, przy pomocy narzędzi w postaci komputera, laptopa, tabletu czy smartphone. Zakres naszych obowiązków w wypadku pracy zdalnej bywa jednak bardzo szeroki, dlatego różni się w każdym, pojedynczym wypadku.

 

Praca zdalna informatyka – na czym polega?

 

Jednym z najczęściej wykonywanych zawodów zdalnych jest oczywiście praca informatyczna. Również w tym zakresie mówimy o wielu zawodach, które mogą być realizowane zdalnie. Idealnym przykładem jest pisanie tekstów zdalnie, dla firm z różnych branż. Aby wykonywać taką pracę, potrzebujemy wyłącznie sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu. Dzięki niemu możemy realizować swoje aktualne zlecenia i pisać teksty na potrzeby swoich klientów.

 

Nie jest to jednak jedyna droga zarabiania przez Internet. Praca zdalna realizowana jest także na zasadzie serwisów, które coraz częściej proponują pomoc zdalną, bez potrzeby kontaktu. Jest to możliwe w momencie, gdy problem informatyczny jest w obrębie oprogramowania, do którego możemy uzyskać zdalny dostęp i naprawić to, co w nim aktualnie nie działa.

 

Warto nadmienić, iż wiele firm w ten sposób realizuje wsparcie techniczne dla klientów swojego oprogramowania. Zdalna pomoc jest także bardzo istotna w kontekście aktualnej sytuacji epidemiologicznej na świecie. Niektóre średnie firmy, a także i duże korporacje, nie mogą pozwolić sobie na kontakt bezpośredni. Dlatego też jedyną opcją takich miejsc pracy jest zdalna pomoc informatyka, bądź skorzystanie z zewnętrznego serwisu komputerowego, który zabierze sprzęt do swojej pracowni.

 

Plusy wynikające z pracy zdalnej

 

Praca zdalna jest odpowiednia dla osób, które lubią pracę w ciszy a także spokoju. Dzięki temu, szybciej realizujemy swoje zadania, pracując dodatkowo skuteczniej. To z kolei potrafi przekładać się na wyniki naszej pracy a w niektórych wypadkach także na ostateczną pensję. Pracując w domu wydajnie, zarabiamy więcej, co jest z kolei największym plusem pracy zdalnej.

 

Z innych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, można wymienić chociażby okres zimowy, w którym dojazd do pracy nie stanowi dla nas problemu. Kiedy inni ludzie muszą szykować się i wychodzić do pracy, my popijamy poranną kawę i jesteśmy gotowi do pracy przed naszym komputerem.

 

Trzecią sprawą są koszty, które generujemy dostając się do pracy i będąc w niej. Zaczynamy od transportu, który w zależności od tego, czy jest miejski czy samodzielny, potrafi generować różne koszty. Kolejnym aspektem są posiłki w pracy, które także często są po naszej stronie. Finalnie wychodzi, że dostanie się do pracy i utrzymanie w niej, kosztuje nas nawet kilkaset złotych miesięcznie.

 

W wypadku pracy zdalnej zarówno koszty, jak i kwestia czasowa ulega zmianie. Zaoszczędzamy nie tylko środki, ale także i nasz czas.

 

Minusy wynikające z pracy zdalnej

 

Czy takie właściwie istnieją? Oczywiście, że tak. Niektórzy z nas nie są bowiem najzwyczajniej stworzeni do pracy zdalnej, przez co nie odnajdują się w niej. Składa się na to niska skuteczność w pracy, brak skupienia a także brak organizacji, co wpływa na efekty naszej pracy.

 

Jak jednak można zauważyć, praca zdalna ma wiele plusów, dlatego jeśli zamysł tej formy pracy się nam podoba, odnajdziemy się w nim bez problemu.